DENİZKIZI SÖĞÜT MARMARİS 9/10

Denizkızı Restoran, Marmaris`in Söğüt köyünde bulunan ve zorlu bir yol ile ulaşılabilinen bir deniz mahsulleri restoranı. Gitmeden evvel ününü çok duymama rağmen kötü ve zorlu ulaşım yüzünden “buraya kim gelir” sorusunu kendime sormadım değil. Köye Selimiye ve Bozburun`u geçtikten sonra ulaşabilirsiniz. Varır varmaz sizi ilk çeken birçok lokanta ve dalgalı bir deniz. Sahilin sonuna doğru ise Denizkızı Restoran bulunuyor. Restorana girdiğimde ise adeta şok oldum. Bu zorlu yola rağmen neredeyse tamamı dolu 40-50 masalı bir mekan.

Servis bu kalabalığa rağmen oldukça hızlı. Sadece hesap ödeme süresi biraz uzun 7/10. Balık Pastırması Akya balığından yapılıyor. Çemen ile kaplanarak kurutulmuş ve soğan ile servis ediliyor. Balığın deniz tadı içerisinde, ama tuzu oranlı. Müthiş bir tat 9/10.

IMG_1153

Kabak çiçeği dolması biraz yavan kalmış, limon ve tuz takviyeleri ile lezzetleniyor ancak sade olarak yeterince baharatlı değil 6/10.

IMG_1154

Ahtapot Turşusu gerçekten leziz. Muhammed ustanın ahtapotu zaten ünlü ama marinasyon ve salamura süresi çok doğru tutulmuş 8/10.

IMG_1155

Ahtapot Izgara için ayrı bir paragraf açmak lazım. Defaten iyi olduğu iddia edilen veya iyi olduğunu düşündüğüm ahtapot ızgaralar yedim, ancak Denizkızı’nda yediğim bütün algımı değiştirdi. Gerek tazeliği, gerek sertliği, gerek sosu ile kusursuz bir ahtapot ızgara yemek istiyorsanız buraya gelmeniz gerekli 10/10.

IMG_1156

Karidesler daha yeni toplanmış ve bizim için ızgara edilmiş. Bu nedenle o hafif şekerli tadını kaybetmemiş ve eti diri kalmış 9/10.

IMG_1157

Kalamar tava yine kendine bir paragraf açtırıyor. Kalamarlar kolları ile servis ediliyor. Ne sert ne yumuşak. Yüksek ısıda kızartılmış ve yağı çekmemiş. Taptaze. Kısaca mükemmel 9/10.

IMG_1158

Son olarak ağzımızı tatlandırması için fırın Sütlaç denedik. Süt günlük köylerden gelen çiğ süt. Tabii ki mis gibi kokuyor. Az şekerli, bu nedenle sizi sütün lezzeti içine çekiyor daha çok 8/10.

IMG_1159

Sonuç olarak, yolunuz buralara düşer ise, ve hatta düşmese bile özellikle Denizkızı restorana gelin ve bu taptaze deniz ürünlerini bir deneyin, pişman olmayacaksınız. Ortalama 9/10.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s