SOFYALI 9 7/10

Sofyalı 9, Asmalımescit`de mezeleri ile ön plana çıkmış bir meyhane. Balık veya et gibi özelleşmiş bir yönü olmayan bu meyhane mezeleri ön plana çıkmayı hedeflemiş. Üç katlı ancak her katta beş altı masa ile hizmet veren Sofyalı 9`u büyük bir heyecan ile ziyaret ettik.

 

Servis oldukça iyi. Hiçbir siparişiniz gecikmiyor. Önden gelen meze sunum tepsisinde alışılagelmiş şekilde bütün mezeleri size vermeye çalışmıyorlar 8/10.

 

Patlıcan ezmenin domates sosunda sarımsak kullanılmış ve patlıcanın acısı atıldıktan sonra pişirilmiş. Gerçekten başarılı 8/10.

IMG_1662

Oldukça lezzetli bir Ermeni mezesi olan Topik`de ise şeker biraz fazla kaçırılmış. Tabii ki topik şekerli olur ve tarçının rayihasını ortaya çıkarır ancak burada şeker kullanımı neredeyse topiği bir tatlıya çevirmiş 6/10.

IMG_1663

Pastırmalı Humus leziz. Humus macun kıvamında, ezilmemiş nohut parçaları ağzınıza gelmiyor. Isıtılarak servis edilmesi bir avantaj olabilir 7/10.

IMG_1664

Muhammara ise müthiş. Muhammaranın anavatanı olan Hatay`da tattığım bu lezzeti İstanbul`da layığı ile yapan bulamamıştım. Ya kimyonu azdı, ya salçası. Sonunda Sofyalı`da bu lezzete kavuştum 9/10.

IMG_1665

Karides Güveç vasat. Karidesler sertleşmiş, ancak sos lezzetli 6/10.

IMG_1666

Güveçte Kokoreç ise çok yağlı. Bir ön pişirme ile ilk yağı atılması gereken kokoreçte bu işlem yapılmamış ve çiğden pişirilen kokoreçin tüm yağı güvece akmış. Ağzınıza attığınız anda ilk hissettiğiniz donmaya başlayan yağ 4/10.

IMG_1667

Sonuç itibari ile mezeleri ile gönlümüzde taht kuran Sofyalı 9, sıcakları ile bizi mutlu edemedi. Ortalama 7/10.

Sofyalı 9 Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s